Friday, May 13, 2016

Haul: Selveri Ilulaat - Aussie, Maybelline, Eveline

Every season we have huge beauty sales in our biggest supermarkets and being a big makeup hoarder I just couldn't stay away from the good offers :)

This time I got three things from Selver (which beauty sale continues until May 16th) and here are my first impressions:
Aussie Miracle Dry Shampoo Aussome Volume - you already know that I am obsessed with dry shampoos and I'm glad that there are more options to try from in our stores now. I really like this dry shampoo - it does what it's supposed to do and doesn't leave a lot of white residue. Even though the name suggests it to provide awesome volume it doesn't quite do that and I'm actually glad about it because I'm tired of volumizing dry shampoos that act like hard core hair spray instead of dry shampoo. Luckily this one meets all my requirements and I'm pretty sure to repurchase again :)

Maybelline Dream Velvet Soft-Matte Hydrating Foundation - I needed a full coverage matte finish foundation urgently and because I've heard so much praise for this foundation and it was on sale, I decided to try it. It has a dry and moussey texture which I thought would work good on my combination skin but it didn't. On a regular day I found that somewhere during lunch time it creased and became patchy. Today when I was under blaring led lights all day my face became oily and shiny quite fast (even though I used a mattifying primer underneath) and I wouldn't recommend it to anyone that has combination to oily skin. I will use it on regular days but it's definitely not a foundation for extreme occasions.

Eveline Lash Therapy 8in1 Concentrated Eyelash Serum - one of Estonian Russian-speaking blogger Estonianna swears by this product and out of curiosity (and for the discounted price) I wanted to try it. I have been using it for almost a week now and even though I don't see any lash growing and volumizing effect yet (which I actually don't need) I like this product because it acts like a mascara primer which makes my lashes look longer and thicker. And the best part is that it curls my lashes so that I don't have to use a curler. I love it and would repurchase :)Selveri Ilulaat kestab veel 16. maini ning räägin kiirelt, mida mina olen juba jõudnud soetada ja millised on esmamuljed.

Kuivšampoon minu ostude hulgas on väga tavaline nähtus ning mul on hea meel, et meie kaubandusvõrgus on erinevate brandide kuivšampoone üha enam. 3.99 eest soetasin Aussie Miracle Dry Shampoo Aussome Volume versiooni ning see meeldib mulle väga. Teeb oma tööd tõhusalt ega jäta eriti valge pulbri jääke juustesse. Kuigi nimi väidab, et toode annab superpalju volüümi, siis õnneks see seda siiski ei tee, just täpselt parasjagu, nii nagu kuivšampoonile kohane. Miks ma ütlen õnneks? Sest ma olen väsinud sellest, et volüümi andvad kuivšampoonid on tegelikult nagu supertugevad juukselakid ning sõrmi läbi juuste tõmmata pole praktiliselt võimalik. Aussie nii ei tee ning ilmselt ostan seda toodet ka edaspidi.

Vajasin kiirelt matti jumestuskreemi ning kuna Maybelline Dream Velvet jumestuskreemi kiidetakse veebiavarustes väga, mõtlesin ära proovida. Hind oli ka väga hea - 7.99. Sellel on kuivapoolsem ja vahuline koostis ning arvasin, et minu kombineeritud nahale võiks see kooslus sobida. Tavalisel päeval märkasin lõunal, et t-tsoon läigib veidi ning kreem on kogunenud kortsudesse, ninanurkadesse ja on muutunud veidi laiguliseks. Eile veetsin terve päeva eredate led-lampide all ning läikima hakkas nägu juba 4 tunniga kuigi kasutasin jumestuskreemi all ka matistavat aluskreemi. Seega kahjuks esmamuljed ei ole hetkel väga head.

Eveline LashTherapy ripsmeseeruit kiidat väga Eesti blogija Estonianna. Ilulaadal on selles väga soodne hind (2.69) ning uudishimust tahtsin ära proovida. Mu ripsmed on niigi pikad ja üsna tihedad, seega nädalase kasutamise järel ma veel pole lisa täheldanud. Küll aga meeldib mulle seda seerumit kasutada ripsmetušši primer'ina - see teeb ripsmed tihedamaks ja pikemaks ning parim omadus on see, et koolutab ripsmed ka kenasti kaardu nii et eraldi ripsmekoolutajat ei olegi vaja kasutada.

No comments:

Post a Comment