Monday, March 2, 2015

Haul: Oriflame Love Nature & The One

I've been a bit of a face mask hoarder lately. It started last year and seems to be continuing this year as well :)
Oriflame had an offer few weeks back where you got a face mask and scrub for less than 5€. 
So I got the Love Nature Aloe Vera Hydrating Gel Mask and Hydrating Face Scrub for combination skin.
I really like the scrub because it has tons of exfoliating particles in it and is gentle at the same time. I really enjoy using it. The gel mask on the other hand doesn't feel very hydrating so this one I wouldn't repurchase next time.
I think I used a peel off mask about 10 years ago last time so I wanted to try it again. I got the Love Nature Restoring Grape Peel-off Mask for stressed skin. I like it a lot. My skin feels calm and hydrated after using it and the whole process of removing this peel-off mask is so funny :)

I also got two of The One Colour Impact Cream Eye Shadows in Rose Gold and Golden Brown.
The Rose Gold shade is more on the peachy side in my opinion but I like the colour a lot. It's perfect on days where I don't have time to spend a lot of time on makeup. 
The shade Golden Brown was a bit of a disappointment because to me, it seems to have green/olive undertone to it, so not really a colour that I wanted and that suits me.
In order for them to stay put whole day, I need to use an eyeshadow primer. They are easy to use and blend and are cream to powder texture.
I like the Rose Gold one and they are nice but I'm not in love with them, so I don't think I will repurchase.

:)(:


Eelmises Oriflame kataloogis oli mõnus pakkumine, kus kaks Love Nature toodet maksid kokku alla 5€. Kuna ma olen alates eelmisest aastast hakanud proovima erinevaid maske ja sellega natuke liiga hoogu läinud, tellisin loomulikult mõne veel juurde :D
Kõigepealt tellisin komplekti Oriflame Love Nature Aloe Vera niisutavast geelmaskist ja näokoorijast kombineeritud nahale.
Näokoorija meeldib mulle väga, selles on palju koorivaid osakesi, olles samas naha vastu õrn. Geelmask mulle erilist muljet ei avaldanud, sest ma ei tunneta, et see mu nahka piisavalt niisutaks.
Love Nature viinamarjaga taastav kilemask stressis nahale meeldib mulle väga. Mu nahk on rahunenud ja piisavalt niisutatud peale selle maski kasutamist ning kogu maski eemaldamine on väga lõbus tegevus.

Soodushinnaga olid ka The One Colour Impact Cream Eye Shadow kreemlauvärvid, millest tellisin toonid Rose Gold ja Golden Brown. Rose Gold on pigem virsikukarva kui roosa aga meeldib mulle sellegipoolest. Eriti päevil, mil ma ei viitsi/pole aega meigi kallal mässata. Toon Golden Brown on roheka alatooniga, mistõttu pole see toon see, mida ma soovisin ning see ka ei sobi mulle. 
Selleks, et need lauvärvid veatuna hommikust õhtuni püsiksid, vajan ma lauvärvi aluskreemi. Need muutuvad peale kandes kreemist puudriks ning neid on kerge hajutada.
Üldiselt on need lauvärvid okei tooted kuid kuna ma neist vaimustusse ei sattunud, ei osta neid ilmselt uuesti.

:)(:

2 comments: